Jak przygotować się do opalania?

Haro Laser SPA / Blog  / Jak przygotować się do opalania?

Jak przygotować się do opalania?

„Jak przygotować się do opalania?” jest jednym z najczęściej zadawanych ostatnio pytań. Zacznijmy od początku, czyli od plusów i minusów wystawiania naszego ciała na słońce.
Plusy to przede wszystkim cudowna witamina D. 20 minut na słońcu pozwala uzupełnić jej zapas na cały dzień. Promienie słoneczne działają zatem zbawiennie dla naszych kości, dobrego samopoczucia. Dodatkowo skóra opalona wygląda pięknie…

I tu zaczynają się schody i minusy opalania. Słońce niestety przyspiesza procesy starzenia skóry, wysusza, a także wywołuje przebarwienia. Przyczyną jest promieniowanie UV, które wyzwala wolne rodniki – cząsteczki tlenu, które atakują prawie wszystkie składniki tkanek i powodują szkody w organizmie. Mogą nawet doprowadzić do powstania komórek nowotworowych.

Dlatego niezwykle ważne jest przygotowanie skóry do opalania. Pierwszym krokiem jest odpowiednie nawilżenie. Dogłębnie zrobią to dla nas odpowiednie peelingi, które pomogą usunąć zrogowaciały naskórek, dzięki czemu opalenizna będzie bardziej równomierna. Nie należy zapominać o wrażliwej na działanie czynników zewnętrznych skórze twarzy – jest ona bardzo cienka, a zatem jest tym bardziej narażona na negatywny wpływ opalania. Tutaj ratunkiem będą zarówno zabiegi mezoterapii z użyciem specjalistycznych preparatów z kwasem hialuronowym, jak i również zabiegi mocno nawilżające – np. zabieg z kwasem lactobionowym (aktualnie będący w naszej ofercie miesiąca).
Podczas samego opalania należy pamiętać o kremach z odpowiednim filtrem SPF. Przypominamy, o kilku zasadach:
• Krem nakładamy pół godziny przed wyjściem na słońce
• Krem z filtrem ważny jest również wtedy, kiedy siedzimy w cieniu pod parasolem, lub w górach przy zachmurzonym niebie – promienie uv docierają do nas odbite w wodzie, a chmury nie są dostateczną barierą
• Pamiętamy o regularnym nakładaniu kolejnych warstw, a także o kremowaniu odpowiednią grubością kremu. Jeżeli warstwa kremu będzie zbyt mała – nie będzie on nas chronił i łatwo możemy skórę poparzyć.
• Kosmetyk do opalania powinien mieć filrt SPF, a także chronić zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Im wyższy filtr, tym lepiej. Nie musimy się obawiać, że przy SPF30 w ogóle się nie opalimy. W takim przypadku proces opalania będzie przebiegał wolniej, ale w zamian uzyskamy lepszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Jeżeli są partie ciała, których nie chcemy opalić, na przykład twarz, należy stosować filtry 50+, czyli blokery, które zapewniją niemalże całkowitą ochronę.

Po opalaniu…
Po powrocie z opalania należy oczyścić skórę z piasku, potu, czy soli morskiej. Warto nałożyć odpowiedni balsam po opalaniu, który nawilży, a także będzie działał łagodząco.
W przypadku, kiedy opalimy się zbyt mocno i zacznie nam schodzić skóra, powinniśmy jak najczęściej ją natłuszczać i uważać na słońce. Zbyt mocno opalony naskórek jest bardzo wrażliwy. Jeżeli pojawią się bąble – nie przekłuwamy, ani nie smarujemy balsamami. Pamiętajmy, że poparzenia słoneczne należy konsultować z lekarzem.