Pocovidowe wypadanie włosów

Haro Laser SPA / Blog  / Pocovidowe wypadanie włosów
Pocovidowe wypadanie włosów

Pocovidowe wypadanie włosów

Zmęczenie, mgła mózgowa, ogólne uczucie rozbicia i osłabienia, a także zaburzenia w prawidłowym odczuwaniu węchu i smaku, to najczęstsze dolegliwości podawane przez pacjentów, którzy zostali zarażeni wirusem Sars-Cov-2 i przebyli Covid 19. Najnowsze obserwacje wskazują na dodatkowy negatywny efekt choroby. Jest nim wypadanie włosów, które w związku z tym, iż ma bezpośredni związek z covid zostało nazwane pocovidowym wypadaniem włosów.


Szukasz pomocy przy pocovidowym wypadaniu włosów,
zapraszamy na konsultacje i zabiegi trychologiczne
Więcej o naszej ofercie -> TRYCHOLOG

Czym jest pocovidowe wypadanie włosów?

Każdemu z nas codziennie wypada około 100 sztuk włosów, a ich całkowita ilość na zdrowej i niełysiejącej skórze głowy szacowana jest na 100-150 tysięcy sztuk. Wypadanie to proces całkowicie naturalny i nie powinien w nas budzić żadnych obaw. Włosy znajdują się w różnych fazach wzrostu, dlatego następująca ich wymiana nie jest zazwyczaj przez nas zauważana. Wyróżniamy 3 fazy życia włosa:

  • anagen – tzw. faza wzrostu – większość włosów znajduje się właśnie w tej fazie, która może trwać nawet 6 lat;
  • katagen – tzw. faza przejściowa – okres trwania ok. 2 tygodnie, w trakcie tego czasu dochodzi do oderwania włosa od brodawki i przesunięcia ku ujściu mieszka włosowego. Włos przygotowuje się do wypadnięcia. Proces ten dotyczy ok 1% włosów;
  • telogen – tzw. faza spoczynku trwająca ok 2-4 miesięcy. Włos oczekuje na wypchnięcie przez nowo wyrastający włos znajdujący się w anagenie.

Następstwem problemów zdrowotnych może być nadmierne wypadanie włosów, które jeśli budzi jakiekolwiek wątpliwości, powinno być skonsultowane z kosmetologiem-trychologiem, a nawet lekarzem. W przypadku zakażenia Covid-19 może dojść do łysienia telogenowego, które według obserwacji naszej trycholog Oli najczęściej powodowane jest wysoką gorączką w trakcie trwania zakażenia.
W trakcie łysienia telogenowego dochodzi do drastycznego skrócenia fazy wzrostu włosów, które zazwyczaj pojawia się na skutek działania takich czynników jak stres, osłabienie organizmu, niedobór makro i mikroelementów, a także gorączki. W przypadku Covid-19 to właśnie wysoką gorączkę typuje się jako powód występowania nadmiernego wypadania włosów. Zazwyczaj pocovidowe wypadanie włosów rozpoczyna się ok. 2-3 miesięcy po chorobie i jest odwracalne, aczkolwiek, zwłaszcza w przypadku kobiet, pojawienie się większej ilości włosów na szczotce czy grzebieniu jest powodem do dużego niepokoju.

Wypadanie włosów po Covid-19 – co można zrobić?

Łysienie telogenowe jest łysieniem odwracalnym, lecz niezwykle trudnym dla osób, które spotkało. W sytuacji pojawienia się nadmiernego wypadania włosów warto zasięgnąć porady trychologa, aby ocenić, z jakim typem wypadania mamy do czynienia oraz wspomóc skórę głowy zabiegami trychologicznymi, a w razie występowania dużych niedoborów również dostosowanymi suplementami. W HaRo Laser SPA w trakcie konsultacji trychologicznej, osobom borykającym się z pocovidowym wypadaniem włosów, możemy zaproponować wykonanie peelingu skóry głowy, mezoterapii z witaminami i aminokwasami lub osoczem bogatopłytkowym, karboksyterapii lub mezoterapii mikroigłowej. W zabiegach stawiamy na procedury dostarczające czynników wzrostu oraz witamin pobudzających porost włosów. Dodatkowe wsparcie w postaci suplementów zalecamy po wcześniejszych badaniach krwi, ale zawsze dobrym pomysłem jest suplementacja witaminy D3, cynku oraz magnezu.