Terapia blizn

Haro Laser SPA / Blog  / Terapia blizn
Terapia blizn z estGen w HaRo Laser SPA w Sosnowcu

Terapia blizn

Blizna to widoczny na skórze ślad po ranie lub przerwaniu ciągłości naskórka na skutek nacięcia. Naturalnym działaniem organizmu jest uzupełnienia powstałej wolnej przestrzeni, tworząc nową tkankę łączną, która ma wypełnić ubytek. Niestety nowo powstała tkanka często nie wygląda jak pierwotnie widniejąca w tym miejscu skóra, a to problem natury nie tylko estetycznej. jak poradzić sobie z bliznami? Jakie kroki podjąć w stosunku do świeżej rany, a jakie do tej już zabliźnionej?

Rodzaje blizn

Proces gojenia rany zazwyczaj kończy się powstaniem blizny. Na jej powstanie ma wpływ wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest sposób powstania rany i jej wielkość. Im równiejsze brzegi rany, tym większa szansa na niewidoczne zrośnięcie się jej brzegów. Im rana była większa, tym rozejście się skóry może być większe, a zarazem blizna będzie bardziej widoczna. Dodatkowymi czynnikami mającymi wpływ są predyspozycje do powstawania bliznowców oraz okolica ciała, na której znajduje się rana. Jeśli tkanka pracuje, ponieważ rana znajduje się w takim miejscu na ciele, w którym skóra cały czas poddawana jest rozciąganiu, to proces gojenia nie będzie przebiegał bezproblemowo. Często w miejscu takiej właśnie rany powstaje blizna hipertroficzna, w której dochodzi do nadbudowy skóry na ranie. Innym rodzajem blizny jest blizna atroficzna, czyli taka w której powstaje ubytek w skórze. Blizna na skórze to nie tylko kwestia estetyczna. Z blizną wiążą się zrosty i przykurcze skóry powstałe w procesie gojenia.

Jak zapobiec powstaniu blizny?

Walkę o gładką i nienaznaczoną bliznami skórę należy rozpocząć wtedy, kiedy rana jest świeża. Na rynku dostępnych jest szereg preparatów w postaci kremów i plastrów, które wspierają cały proces od samego początku. Jeśli zależy nam na jak najmniejszej widoczności blizny, to warto zasięgnąć porady dermatologa lub fizjoterapeuty zajmującego się terapią blizn. W pierwszym etapie ranę należy chronić przed czynnikami zewnętrznymi, oczyszczać i delikatnie nawilżać. W późniejszych etapach można rozważyć zabiegi mobilizacji blizny lub kinesiotaping. Delikatny ucisk miejsca po ranie wspiera prawidłowe gojenie się poprzez zahamowanie produkcji kolagenu, którego nadmierny wzrost może doprowadzić do nadbudowy w miejscu powstawania blizny. Przez cały ten czas warto pamiętać o fotoprotekcji kremami przeciwsłonecznymi. Delikatna tkanka tworząca się w miejscu rany powinna być pokryta kremem UV i nie poddawana działaniu promieni słonecznych. Jeśli jednak dojdzie do nieprawidłowej przebudowy skóry i powstania blizny, to rynek kosmetologiczny oferuje wiele rozwiązań, które mogą wspomóc walkę z blizną. Warto pamiętać, że blizna nie jest tylko problemem natury estetycznej.  Blizny przerostowe czy keloidy to także problem z uzyskaniem pełnej sprawności tkanek je otaczających. Niepełna ruchomość w stawie lub uczucie ciągnięcia to również powikłanie po ranie, któremu koniecznie trzeba zaradzić.

Terapia blizn z estGen

estGen to preparaty w skład których wchodzą czynniki wzrostu, białka immunomodulacyjne, substancje bakteriostatyczne, jak również enzymy, poliamidy, pochodne kwasów nukleinowych i aminokwasów oraz unikalny zestaw witamin i związków mineralnych. Wszystko po to, aby wraz z mezoterapią mikroigłową doprowadzić do spłycenia lub wypełnienia blizny. estGen to zabieg, którego pierwszym przeznaczeniem jest anti-ageing, ale kosmetolodzy pracujący z preparatami wypracowali metody pozwalające na terapie blizn. Stymulujące działanie preparatów estGen znalazło nowe zastosowanie i, jak pokazuje doświadczenie wielu pacjentów, jest to jak najbardziej pozytywne doświadczenie. Jola, kosmetolog z naszego salonu, ukończyła kurs z terapii blizn, na którym poruszane były takie tematy jak separacja blizn, praca na rozstępach igłą, opracowanie blizn po trądziku, blizn ciętych np. po cięciu cesarskim, po operacjach, oparzeniach i urazach różnego typu. Jeśli borykacie się z bliznami różnego pochodzenia, o różnym wyglądzie, kolorze i rozmiarze, rozstępami, zapraszamy na bezpłatne konsultacje i zabiegi z estGen. Porozmawiamy i razem zastanowimy się, w jaki sposób możemy ci pomóc.